Ha van építészeti érték Tolnán, amivel érdemes dicsekednie a városnak, az az egykori laktanyai épületegyüttes. Pontosabban annak helyén, zömmel a régi épületek felújításával-átalakításával létrehozott új városrész.
De előbb némi laktanya-történeti áttekintés. Tolnán a 19. század második felében két kaszárnya is működött. A kiegyezés után a településre egy huszárszázadot vezényeltek. Kezdetben a katonákat családoknál szállásolták el, amit a huszárok élveztek, a családok kevésbé. Ezért a helyi elöljáróság megvette a Tolna központjában levő egykori ferences kolostor épületét, és 1875-ben átalakították kaszárnyává. Csakhogy a katonák állítólag pár hónap múlva felgyújtották az épületet, hogy visszakerülhessenek a civil szállásokra. Ahol köztudomásúlag fiatal hölgyek is előfordultak.
Néhány év múlva további lovas századokat terveztek erre a vidékre vezényelni, ami egy új laktanya építését, illetve a régi átalakítását igényelte. A beruházást Tolnának sikerült elhalásznia Szekszárd elől. 1893-ban kezdődött az építkezés, 1894-ben pedig mind a település északi szélén létrehozott új, mind a központban levő fióklaktanyát átadták. (Ez utóbbi épületeiben kezdte meg működését 1954-ben a tolnai gimnázium.)
Az I. világháború után 1956-ig főként tüzérek szolgáltak a városszéli új laktanyában. 1957-ben pedig a szovjet csapatok rendezkedtek be ott. Tolnán egészségügyi és szállító egységeket helyeztek el, illetve üzemanyagbázist létesítettek.
A szovjetek két részletben, 1989-ben és1991-ben vonultak ki. Ezután a magyar államé lett a több tíz hektárnyi területen fekvő laktanya, az épületek egy részét a tolnai önkormányzat kapta meg.
Ekkor indult a volt laktanya átgondolt, önkormányzati ciklusokon átívelő civil hasznosítása, amely igazi sikertörténet.
Elsőként a városközpontban levő régi kaszárnya épületből (most egy szupermarket van a helyén) költözött át a gimnázium a másik laktanya átalakított, kibővített parancsnoki épületébe, 1995-ben. Egy másik ingatlanból alakították ki a Hotel Thelenát, 1997-ben. Egy legénységi épület átalakításával a Tolnai Idősek Otthonát építették meg, 2006-ban. Az egykori lovardából, amelynek tetőszerkezetét Gustave Eiffel mérnöki irodája tervezte, a megye egyik legszebb – sportversenyeknek is helyet adó – rendezvénytermét hozták létre 2007-ben. Egy másik legénységi épületből 2015-ben turisztikai látogatóközpontot, a MAG-Házat alakították ki. (A malmok történetének titkait is bemutató MAG-Házhoz egy másik rejtély is kapcsolódik: az épület átalakítása során egy csontvázat találtak, egy, a laktanya építése időszakában, a XIX. század végén valószínűleg gyilkosság áldozatává vált férfiét.)
Mindezen új épületek egy nagyjából százötven méteres sugarú körben fekszenek. Ebben a tömbben építették meg 2017-ben a tolnai tanuszodát is. A volt laktanya egy távolabbi területén pedig – már a szovjetek által épített – tiszti lakásokból alakítottak ki egy kisebb lakótelepet.
Az önkormányzati tulajdonú ingatlanok közül utolsóként az egykori lóistálló épületét újították fel, amelyből játszóházat alakítottak ki 2020-ban.