TOLNAI "MAG-HÁZ" TURISZTIKAI LÁTOGATÓKÖZPONT ÉS MŰSZAKI-KULTURÁLIS BEMUTATÓHELY
Cím: 7130 Tolna, Bajcsy-Zs. u. 73/B
Tel.: 74/540-117
E-mail: maghaztolna@gmail.com
Facebook elérhetőség: MAG-Ház
2015. szeptemberében nyitotta meg kapuit a tolnai “MAG-Ház” mint turisztikai látogatóközpont és műszaki-kulturális bemutatóhely mely egy speciálisan tolnai kulturális örökségrendszert kíván bemutatni interaktív módon. Megismerhetővé válik a tolnai Duna-rész és az egykori “malom-nagyhatalom”: Tolna város története és kultúrája a gabonaipartól indulva a hajózáson keresztül a Duna-szabályozásig és a Duna-holtágakig.
A MAG-Ház-projekt fő eleme nemcsak térségi vagy regionális szinten, de országosan is egyedülálló, igazi turisztikai újdonság: egy, a látogatóközpont centrumába beépített, a födém megnyitásával az egyes szinteket is összekötő interaktív hajómalom-modell. Interaktív foglalkoztató és oktató elemek: hajómalom-modell; gabonafajtákat bemutató gabonatároló szekrények; világító light-box gabonafalak, amelyek egyben interaktív oktató játékfelületek is; forgatható Tolna-történeti fal; Tolna-terepasztal; mozgatható folyamszabályozási üveg térképfalak.
A látogatóközpont széles szolgáltatási portfóliót kínál: kiállítótér, tudásközpont, konferencia-helyszín és információs központ egyben.
Az emeleten kialakított – igény szerint összenyitható vagy szétválasztható – konferencia- és rendezvényterem a mobil fal használatától függően 68-125 fő befogadására alkalmas rendezvények teljes körű lebonyolítására , ún. kis előadóval és tálalókonyhával.
Egyéb szolgáltatások: tárlatvezetés, gyermekzsibongó, ingyenes wifi- zóna.
HABÁN FAZEKASMŰHELY
Verseghy Ferenc fazekas, a Népművészet Mestere munkásságával a több száz évvel ezelőtti habán kézművesség értékeit menti, egyben—saját művészetével ötvözve— tovább is fejleszti azt.
Az általa készített kerámiák nem csak dísztárgyak, hanem a mindennapok során, a mai modern konyhákban is használható edények. Verseghy Ferenc bemutatóterme és műhelye előzetes bejelentkezés alapján látogatható.
Cím: 7131 Tolna, Mözs Szent I. u.51.
Telefon: 74/445-637, 20/381-47-38
E-mail: verseghy@verseghyferenc.hu
Website: http://www.verseghyferenc.hu/
TOLNAI KÉKFESTŐ MŰHELY ÉS MÚZEUM
Magyarország legrégibb, még ma is működő kékfestő műhelye az 1810-ben alapított Tolnai Kékfestő Műhely. Napjainkban az eredeti hagyományokat követve dolgoznak a hatodik generációként Horváth Tiborné (Nagy Mária) és Horváth Tibor kékfestő népi iparművészek, a hetedik generációként pedig Reha Erika és Horváth Balázs kékfestő népi iparművész.
A kékfestés egy rezerveljárású textilfestés, ami azt jelenti, hogy a textileket először egy szigetelőmasszával (“papp”) mintázzák, majd csak ezután festik kékre. A “papp” megvédi a mintázott területet a kék festéktől, így azokon a helyeken az anyag fehér marad. A kékfestő anyagok mintáját tehát az eredeti fehér szövet színe adja, nem pedig a festék. Ez különbözteti meg a kékfestő anyagokat a többi mintás textiltől, amiket “direktnyomással” készítenek, tehát az előre színezett anyagokra nyomják festékanyaggal a mintát. A “papp” receptje minden műhely családi titka, aminek elkészítését generációról generációra adják tovább. A tolnai műhely különlegessége, hogy a mai napig a régi 11 tonnás mángorlóval, két mintázó állvánnyal („sasi”) és négy festőkáddal(„küpa”) működik. Kizárólag a régi családi mintafákat használják, amelyből több mint ötszáz darab áll rendelkezésükre. Magyarországon évtizedek óta kihalt mesterség a kékfestő nyomóminta-készítő, így ezek a mintafák pótolhatatlan darabjai történelmünknek. A mai kor igényeit figyelembe véve nemcsak pamut és lenvászon anyagokat, hanem hagyományos kékfestő technológiával – Magyarországon egyedülálló módon- egyéb természetes anyagokat, mint például selyemkendőket, sálakat, szatén anyagokat, bőrt, pólókat és farmereket is festenek. Az általuk készített kékfestő anyagok 2015-ben a Berlini Divathéten is megjelentek.
A Népi Iparművészeti Tanács által zsűrizett, saját tervezésű, egyedi termékeikkel számos kiállításon, bemutatón vesznek részt itthon és külföldön egyaránt. A műhely szerepel az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség nemzeti listáján, valamint az UNESCO Emberiség Szellemi Kulturális Örökségének reprezentatív listáján is.
Cím: 7130 Tolna, Kossuth L. u. 21.
Tel: +36 (30) 628-4014
E-mail: kekfesto@gmail.com
Fb: www.facebook.com/tolnaikekfesto
MÖZSI-SZABÓ ISTVÁN FESTŐMŰVÉSZ TÁRLATA
Mözsi-Szabó István a Magyar Kultúra Lovagja, megyei Prima-díjas festőművész, pedagógus volt.
Testamentum című, festményekből, grafikákból, metszetekből, szőttesekből álló életmű-keresztmetszet állandó kiállítási anyaga előzetes bejelentkezés alapján látogatható.
Cím: 7130 Tolna, Deák F. u. 88
Telefon: 74/440-785
E-mail: mozsiszaboek@gmail.com
MERCZEL-KERT
Merczel György mözsi kertészmérnök kertje mintegy hatszáz növényfaj otthona. A kert valójában négy kert: egy a sajátja, a másik hármat a szomszédok engedték át neki, hogy széppé varázsolja. A teljes terület több mint fél hektár, gondozott fákkal, cserjékkel, virágokkal. Egész évben van nyíló virága, a sokszor már januárban szirmot bontó téltemetőtől kezdve az enyhe decemberi téllel dacoló krizantémig. Az „ezer írisz kertjében” a törpéből százhetven, a közepesből ötven, a nagy növésűből nyolcszázötven fajta írisz található, a fehértől – a sárgák, pirosak, kékek megannyi árnyalatán át – a feketéig.
Cím: 7131 Tolna, Mözs Temető u. 4.
Telefon: 74/443-073 ( előzetes bejelentkezéssel látogatható)
Website: https://www.edenpont.com/hu/garden/10/1000-irisz-kertje
ALTA RIPA SZABADIDŐPARK
Rendkívül népszerű a helyi és a környékbeli lakosság körében is a megújult tolnai Duna-part. Az uniós támogatású „zöld város” projekt során elkészült különleges játszótér központi eleme egy kalózhajó.
Emellett szabadtéri fitnesz eszközök, futó- és egyéb sportpályák is várják az ideérkezőket. Kipróbálható a strandröplabda, a streetball és petanque játék is. A csupán pihenni vágyóknak pedig a holtág és páratlan természeti környezete szolgálhat kikapcsolódásként.