Mi köze van Mozartnak a hiphop-generációhoz? Hogy kerül egy popsláger A varázsfuvolába? És egy új, magyar karakter egy klasszikus osztrák operába? Megannyi érdekes kérdés, amire a tolnai származású, Németországban élő nyelvtanár-drámapedagógus, Kárpáti Andrea és diáktársulata adta meg a választ.
– Egy Mozart-opera és a mai gyerekek? Hát közük nincs egymáshoz. – Ezzel a nyilvánvaló, ám kevéssé biztató alapvetésből indult ki Kárpáti Andrea, amikor németországi diákszínjátszó társulatával és felnőtt segítőivel elkezdték a saját elképzeléseik szerint színpadra állítani A varázsfuvolát. A végeredményt elsőként tolnai általános iskolások és középiskolások láthatták-hallhatták, mivel az előadás premierje a hét elején Tolnán, a Lovardában volt.
– És ezt így hogy? – tehetnénk fel az elhíresült riporteri kérdést a nem éppen szokványos történet kibogozása érdekében.
Nos, az úgy volt, hogy a tolnai származású Kárpáti Andrea idén már húsz éve, hogy Németországban él és dolgozik. Német és angol nyelvet tanít, emellett hamarosan drámapedagógusi végzettséget is szerez. Mondhatni, papírja is lesz arról, amit immár hetedik éve csinál: iskolai diákszínjátszó csoportot vezet. Illetve most már az abból kinőtt önálló civil szervezetet, a Zenario nevű színházi egyesületet is irányítja, felnőtt kollégáival, a színész-rendező Beate Ritterrel és a műszaki vezető Klaus Schmücherrel közösen.
A teljes cikk a teol.hu portálon olvasható.
Steinbach Zsolt, fotó: Makovics Kornél